
Dlaczego żarówka lub lampa LED żarzy się po wyłączeniu zasilania?
Często spotykamy się z pytaniem dlaczego żarówka, lampa lub inne źródło światła LED „świeci się” bez dopływu prądu.
Źródła światła LED mogą czasami żarzyć się lub słabo świecić, nawet gdy zasilanie jest wyłączone. Jest to zjawisko nazywane "ghosting". Przyczyna tego zjawiska leży w właściwościach diod LED. Diody LED, są półprzewodnikowymi urządzeniami, które przekształcają energię elektryczną na światło. Mają one niski prąd wzbudzenia, co oznacza, że już niewielkie napięcie może sprawić, że zaczną one emitować światło.
-
Najczęstszym powodem świecenia żarówek LED po ich wyłączeniu jest podświetlenie wbudowane w wyłącznik światła. Podświetlana dioda w wyłączniku generuje niewielki prąd, który powoduje delikatne świecenie samej żarówki LED, choć z bardzo małą mocą, nawet po wyłączeniu. Rozwiązaniem tego problemu może być wymiana włącznika na niepodświetlany bądź montaż eliminatora rozbłysków.
-
Inną przyczyną problemu może być sytuacja, w której wyłącznik nie przerywa przewodu fazowego, a jedynie neutralny. W takim przypadku, żarówka LED nadal może być zasilana prądem o niewielkiej mocy, co skutkuje emitowaniem słabego światła nawet po wyłączeniu. Aby rozwiązać ten problem, należy upewnić się, że zarówno przewód fazowy, jak i neutralny są rozłączone przez wyłącznik.
-
W skrajnych przypadkach powodem może być np. niedoskonałość instalacji elektrycznej (zbyt długie przewody, występujące zjawisko indukcji elektrycznej, słaba jakość połączeń, izolacji itp.)
Sprawdzoną metodą na wyeliminowanie efektu żarzenia się diód LED jest zastosowanie kondensatora.